Prelekcje (lista) | Prelekcje (opisy) | Warsztaty (lista) | Warsztaty (opisy)

Dzień 1 – Prelekcje

GODZINATEMAT PRELEKCJIPRELEGENT
8:00 – 9:00Rejestracja
9:00 – 9:30PowitanieKonferansjer & PMI
9:30 – 10:00Rebelsi: Cyfrowa transformacja czy budowanie adaptacyjnej kultury?Adam Michalczyk (Agile Rebels)
10:00 – 10:30Rezyliencja jako jedna z najważniejszych dziś kompetencji PMa/lideraMałgorzata Kusyk
10:30 – 11:00Business Continuity during the WarRoman Reznikov
11:00 – 11:15Przerwa kawowa
11:15 – 12:15Ingrained, how we can change the business just being ourselves (Keynote)Eloïse le Vot
12:15 – 12:45OKR kontra SMARTMarcin Orocz
12:45- 13:15Co to właściwie znaczy “kształtować Agile Mindset”?Radosław Czahajda
13:15 – 14:00Przerwa na lunch
14:00 – 14:30Konkurs od PMIKonferansjer & PMI
14:30 – 15:00Panel dyskusyjny – Rola PMO w budowaniu wartości organizacjiHadrone
15:00 – 15:30Sukces w projektach wytwarzania oprogramowaniaPiotr Tomszys
15:30 – 15:45Przerwa kawowa
15:45 – 16:45Applying Disciplined Agile: Become a Learning Organization (Keynote)Scott Ambler (online)
16:45 – 17:00ZamknięcieKonferansjer

(pełna wersja z opisami poniżej)

Dzień 1 – Warsztaty

GODZINATEMAT WARSZTATUTRENER
09:15 – 11:15
(sala Ateny)
Powrót do przyszłości planowaniaMagda Baran
09:15 – 11:15
(sala Amsterdam)
Glocal. Pracowitość i zdolność do adaptacji w nowym świecie projektówJakub Lesiński
09:15 – 11:15
(sala Bruksela)
Gra symulacyjna TeamFlowJerzy Stawicki & Dariusz Ciechan
11:15 – 13:15
(sala Amsterdam)
Praktyka współpracy z interesariuszami wyższego szczebla i sponsoremGabriel Sznajder
11:15 – 13:15
(sala Ateny)
ProjectLab: ubrudź ręce, oczyść umysłAgnieszka Makarowicz
Przemysław Herman
11:15 – 13:15
(sala Bruksela)
Lepsza współpraca w zespole projektowym, czyli czego dowiesz się o sobie grając w karty? Kluczem do lepszego rozumienia innych jest lepsze poznanie i zrozumienie siebieMagdalena Kotowska
14:00 – 16:00
(sala Amsterdam)
Biznes to ludzie – jak być nowoczesnym CEO i rozwijać kontakty w dobie rewolucji?Joanna Mosur

(pełna wersja z opisami poniżej)


Dzień 1 – Prelekcje, opisy

GODZINATEMAT PRELEKCJI
9:30 – 10:00Rebelsi: Cyfrowa transformacja czy budowanie adaptacyjnej kultury?
[Adam Michalczyk]

Tyle organizacji już przeszło “tą” transformację. Projekty transformacyjne zakończyły się lub zaraz się zakończą w wielu sporych organizacjach. Jak można sprawdzić, czy udało się osiągnąć zmianę organizacyjną? Czym jest “edżajl” a czym prawdziwa zdolność do adaptacji? Porozmawiamy o tym, jakie są wyróżniki tej mitycznej organizacji uczącej się i na co warto zwracać uwagę, gdy bitewny kurz transformacji opadnie.
10:00 – 10:30Rezyliencja jako jedna z najważniejszych dziś kompetencji PMa/lidera
[Małgorzata Kusyk]
10:30 – 11:00Business Continuity during the War
[Roman Reznikov]

Roman will share his own experience of facing war two times during his life. How he managed projects and portfolios during this time. Experience of preparing company for possible consiquence of the war, business transformation, risk management.
11:15 – 12:15Ingrained, how we can change the business just being ourselves (Keynote)
[Eloïse le Vot]

A reflection from the perspective of a gardener on change, new business models and transformation.
Sharing Il bosco di Egam experience we will discuss how is it possible to build a successful business, leveraging on key skills, passion, and values.
12:15 – 12:45OKR kontra SMART
[Marcin Orocz]

Firmy tworzą misję, wizję i jasne cele, które składają się na kierunek rozwoju firmy. Innym wystarczy prosty przekaz oczekiwań do pracowników, bez wyznaczania celów czy kluczowych wyników. Przed organizacjami, które wybrały pierwszą ścieżkę, stoi kolejny wybór – SMART czy OKR? Rozważania na temat różnic i sposobów wdrożenia obu metod przedstawi nam Marcin podczas swojego wykładu „OKR kontra SMART”.
12:45- 13:15Co to właściwie znaczy “kształtować Agile Mindset”?
[Radosław Czahajda]

Co pierwsze przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz “agile mindset”? Łatwość w przechodzeniu przez zmianę? Akceptacja tego, że VUCA dzieje się naprawdę i… przyspiesza? A może jeszcze inne umiejętności i postawy? Powiedzieć komuś, by był bardziej zwinny, to tak, jak powiedzieć mu “Zmień pracę i weź kredyt”. Bo co to właściwie znaczy “być bardziej zwinnym”? Okazuje się, że, jak zwykle, naukowcy mają na ten temat bardzo precyzyjną odpowiedź. Agile Mindset składa się z 20 umiejętności i postaw składających się na 4 kategorie. Podczas swojej prelekcji Radek opowie o tych umiejętnościach i o tym, jak je kształtować w zespole.
14:30 – 15:00Panel dyskusyjny – Rola PMO w budowaniu wartości organizacji
[Hadrone]

Podczas dyskusji uczestnicy poruszą wątki:
– Kiedy PMO buduje wartość dla organizacji, a nie jest tylko “policjantem”?
– Gdzie powinno być zlokalizowane PMO? W IT czy bezpośrednio pod zarządem? I czy to coś zmienia?
– Rola PMO i projektów w świecie Agile i Product Management.
– Automatyzacja w PMO – dziś i jutro. Rola narzędzi.
– Jak mierzyć sukces wdrażania PMO w organizacji?
– Nieoczywiste doświadczenia z budowy i zarządzania PMO (pozytywne i negatywne).
15:00 – 15:30Sukces w projektach wytwarzania oprogramowania
[Piotr Tomszys]

Według Deloitte Global Human Capital Report z 2020 roku, dwa z najważniejszych trendów obecnej dekady to nowe zasady organizacji stanowisk i modelu pracy oraz rosnące znaczenie technologii informatycznych, zwane również digitalizacją lub transformacją cyfrową. Prezentacja przedstawia wyniki oryginalnych badań w kontekście skali, kierunku i siły wpływu powyższych trendów na projekty informatyczne realizowane w Polsce. Jako wyznaczniki nowych zasad organizacji stanowisk i modelu pracy przyjęto stosowanie metod zwinnego zarządzania projektami Agile i DevOps. Natomiast za wskaźniki transformacji cyfrowej przyjęto wykorzystanie narzędzi automatyzacji cyklu wytwarzania oprogramowania (CI/CD) oraz technologii chmurowych (Cloud). Wyniki badania obejmują również analizę statystyczną korelacji pomiędzy badanymi wskaźnikami, a sukcesem realizowanych projektów.
15:45 – 16:45Applying Disciplined Agile: Become a Learning Organization (Keynote)
[Scott Ambler (online)]

Agile and lean ways of thinking (WoT) and ways of working (WoW) are the norm in modern organizations, although adoption of them isn’t consistent nor as effective as they could be. PMI’s Disciplined Agile (DA) tool kit is a comprehensive resource that you can leverage to both improve as well as to learn how to improve. True agility requires new WoT, a new mindset and culture, as well as new WoW. Discover the critical aspects of the DA tool kit that enable you to extend and improve upon agile methods such as Scrum and SAFe to become a truly agile, learning organization.

Dzień 1 – Warsztaty, opisy

GODZINATEMAT WARSZTATU
09:15 – 11:15
(sala Londyn)
Powrót do przyszłości planowania
[Magda Baran]

„Menedżerowie wolą żyć z problemem, którego nie potrafią rozwiązać, niż z rozwiązaniem, którego nie mogą w pełni zrozumieć lub kontrolować” – Eric Bonabeau. Jakie strategie mogą pomóc Project Managerom zyskać na chaosie i współdzielonej kontroli? Pandemia Koronawirusa, kryzys klimatyczny i wojna w Ukrainie obnażyły ograniczenia konwencjonalnego planowania. Magdalena poprowadzi warsztat “Powrót do przyszłości planowania”, dzięki któremu zrestartujemy sposoby na to, jak kształtować przyszłość: w czasie Sprint Planningu, burzy mózgów, rozpoczęcia projektu lub dopracowywania strategii. Wykorzystując inspiracje Liberating Structures, teatrem improwizacji i kreatywnymi technikami facylitacji, zagłębimy się w planowanie przyszłości, niezależnie od tego, jaka się ona okaże.
09:15 – 11:15
(sala Warszawa)
Glocal. Pracowitość i zdolność do adaptacji w nowym świecie projektów
[Jakub Lesiński]

W świecie nowych metodologii, rewolucyjnych zmian i podejścia produktowego, kluczowymi czynnikami w życiu zawodowym kierowników projektów stały się pracowitość i zdolność adaptacji. Staranność w tym, co robimy i jak to robimy. Staranność w metodach i sposobach pracy tylko po to, by nie wymyślać koła na nowo. Umiejętność adaptacji do wyboru spośród dostępnych metod najlepiej dopasowanego koktajlu, najbardziej wydajnego i efektywnego w danej organizacji, projekcie, kulturze i społeczeństwie. Zwłaszcza, gdy projektujesz globalnie.
C: 09:15 – 11:15
(sala Bruksela)
Gra symulacyjna TeamFlow
[Jerzy Stawicki & Dariusz Ciechan]

Podczas Kongresu Jerzy i Dariusz poprowadzą warsztat w formie gry symulacyjnej, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć efektywnego zarządzania pracą, a także pogłębić znajomości różnych praktyk Flow Managementu. Drogą eksperymentów mają szansę znaleźć efektywne rozwiązania organizacyjne i wprowadzić w symulacji poznane praktyki Flow Management, przybliżające ich do płynnego przepływu i większej współpracy, a także lepszych rezultatów biznesowych. Sami zweryfikują efektywność wprowadzanych rozwiązań i praktyk, analizując wybrane metryki zbierane podczas symulacji.
11:15 – 13:15
(sala Warszawa)
Praktyka współpracy z interesariuszami wyższego szczebla i sponsorem
[Gabriel Sznajder]

Podczas Kongresu Gabriel poprowadzi warsztat “Praktyka współpracy z interesariuszami wyższego szczebla i sponsorem”, podczas którego dowiemy się jak współpracować z dyrektorem lub prezesem, skoro wymaga niemożliwego, jest niedostępny, chaotyczny, niecierpliwy i toksyczny? Przejdziemy przez najczęściej spotykane problemy we współpracy ze sponsorem i kluczowymi interesariuszami, a także zidentyfikujemy przyczyny i wyjaśnimy szczególną perspektywę sponsora. Porozmawiamy o praktycznych technikach i narzędziach, które zwykle okazują się pomocne. Dostrzeżemy niewidzialny napis na drzwiach szefa: „Czy przynosisz mi rozwiązanie problemu, czy też samemu stajesz się problemem?”
11:15 – 13:15
(sala Londyn)
ProjectLab: ubrudź ręce, oczyść umysł
[Agnieszka Makarowicz, Przemysław Herman]

Żyjemy w świecie różnorodności technologii, pracy hybrydowej i zdalnej. Pracujemy w mało przewidywalnym środowisku. Zarządzamy mnożącymi się zależnościami w projektach i programach prac. Bez przerwy przełączamy kontekst i zadania. Czy zastanawialiście się kiedyś, ile czasu realnie kosztuje nas bycie w ciągłej zmianie?
 
Sprawdźmy zatem jak wiele tracimy w natłoku zadań. Czy da się odzyskać sekundy? A może nawet minuty czy całe godziny? Jak odkrywać wąskie gardła w procesach którymi zarządzamy? Co więcej: czy powinniśmy skupiać się na usuwaniu utrudnień dla zespołów za wszelką cenę, czy priorytetem jest wartość biznesowa? Tu nie ma łatwych odpowiedzi. Powiecie: “To zależy” – ale czy jest to odpowiedź, z którą chcemy zostać? Wyobraźcie sobie, że ze stoperem w ręku da się zmierzyć czas zadań i zbadać reguły na uproszczonych przykładach, w mikroskali. A w kolejnym kroku – przełożyć wnioski na codzienne aktywności. I jeszcze mieć przy tym wszystkim sporo frajdy.
 
Dołączcie do warsztatów ProjectLab i przygotujcie się na współpracę w zespole. Eksperymentujcie ze zmianami w procesach, obserwujcie i porównujcie jak wpływają na osiągane wyniki. Kolorowe karteczki, nożyczki, stopery; paćkanie się klejem i mazanie markerami, a przy tym wszystkim duża porcja inspiracji i wniosków – to właśnie mamy do zaoferowania. Będzie sporo śmiechu, uśmiechu i praktycznej wiedzy. Widzimy się! 
11:15 – 13:15
(sala Bruksela)
Lepsza współpraca w zespole projektowym, czyli czego dowiesz się o sobie grając w karty? Kluczem do lepszego rozumienia innych jest lepsze poznanie i zrozumienie siebie
[Magdalena Kotowska]

Magdalena podczas Kongresu przeprowadzi warsztat „Lepsza współpraca w zespole projektowym, czyli czego dowiesz się o sobie grając w karty? Kluczem do lepszego rozumienia innych jest lepsze poznanie i zrozumienie siebie”. Jego uczestnicy dowiedzą się jakie style myślenia i działania funkcjonują w życiu codziennym i zawodowym, jak je rozpoznać oraz jak na tej podstawie wypracować efektywne sposoby komunikacji.
14:00 – 16:00
(sala Warszawa)
Biznes to ludzie – jak być nowoczesnym CEO i rozwijać kontakty w dobie rewolucji?
[Joanna Mosur]

Podczas warsztatów dowiesz się jakie są typy networkingu na przykładach i jak dopasować swoje zachowanie do każdego z nich. Zobaczymy elementy procesu networkingowego i przećwiczymy je na żywo. Po zakończeniu będziesz wiedzieć jak nawiązać kontakt z dowolną osoba z całego świata.